Valgustusajastu tänapäeval

Valgustusajastu tänapäeval

Blogi pidamine on sundinud ja aidanud meid nägema igapäevaelu ja -probleeme erinevatest vaatevinklitest ning õpetanud kriitilisemalt mõtlema erinevate seisukohtade ja info paikapidavuse üle. Olulisemaid õppetunde on olnud see, et tihti ei oska me (loe: inimesed) enda väljakujunenud seisukohti adekvaatselt põhjendada. Ajakirjandus, televisioon, raadio ja sotsiaalmeedia kubisevad informatsioonist, meemidest, reklaamist ja muust, mille eesmärk, enamasti, ei ole midagi muud, kui püüda meie tähelepanu, hoida seda ja juhtida seda soovitud suunas. Kui laseme ennast kõigest meile pakutavast kaasa haarata, oleme peagi hädas. Usume asju, mis ei ole tõsi; kardame ohte, mille tõenäosus on väike; oleme haaratud emotsioonidest, mis on meile kahjulikud. Meil on üha vähem aega ja tahtmist analüüsida seda, mida loeme, kuuleme või näeme.

Oleme püüdnud leida mõtlejaid, kes aitaksid paremini mõista maailmas toimuvat ning üks nendest on mitmel aastal erinevate mainekate väljaannete hinnangul maailma mõjukaimate hulka kuuluv eksperimentaalpsühholoog ja lingvist Steven Pinker. Tema 2018. aastal ilmunud Enlightenment Now – Valgustusajastu Tänapäeval on sõõm värsket õhku meid tavapäraselt lämmatavas närvilises infotulvas. Pinker aitab näha argielu ja igapäevaseid probleeme pikema perioodi perspektiivis ja nagu selgub, pole tänane olukord sugugi laita. Autor analüüsib, kas igapäevaselt uudistes ja mujal kajastatavad sündmused annavad meile adekvaatse pildi sellest, kuidas meil tegelikult läheb – kas haigused tapavad üha rohkem, kas loodus on täna võrreldes varasemaga kehvemas olukorras, kas demokraatia on taandumas ja elukvaliteet üldisemalt langemas? Kas see vana hea aeg ikka oli nii hea? Bill Gates ütles raamatu kohta, et see on tema uus kõigi aegade lemmikraamat. Ka meie saime tänu sellele raamatule tõuke vaadata maailma ja igapäevaelu pisut teise nurga alt; julgust mitte kujundada oma arvamust teemade osas, millega ei ole lähemalt tutvunud ning tuge veendumusele, et kui me kasutame meile kõigile omast võimet mõelda ja arutleda, siis (hoolimata ajutistest tagasilöökidest) elukvaliteet inimeste jaoks tervikuna paraneb ja selle üle tuleb tunda rõõmu.

Valgustusajastu Tänapäeval innustas meid sedavõrd, et otsustasime asutada kirjastuse VaateVinkel ning selle raamatu eesti keeles välja anda. Praeguseks oleme raamatu põhjal avaldanud VaateVinkel blogi raames kaks artiklit, mis käsitlevad olukorda taasiseseisvunud Eestis. Esimeses artiklis „Elu ja Surma Küsimus“ uurime, kuidas on muutunud oodatav eluiga. Teises artiklis „Tervem Rahvas“ vaatame, kui palju on Eesti rahva tervis taasiseseisvumisperioodi jooksul paranenud.

Raamatut saad tellida SIIT.