Seda, milliseks kujunevad kinnisvarahinnad, on hetkel väga raske ennustada, ajalehtede pealkirjadest on näha, et igaühel on oma seisukoht ja need erinevad kardinaalselt. On selgelt teatud olulised indikaatorid, mida järgida, et jooksvalt ohukohti märgata, aga üldiselt ma kusagil nii suurt nn mulli ei näe, et hinnad pooleks võiks kukkuda.  

Inflatsiooni mõju

Kahjuks reaalsus on see, et me jääme hetkel vaesemaks, sest hinnad on tõusnud rohkem kui palgad. See tähendab, et kinnisvara muutub aina kättesaamatumaks. See on omakorda vesi kinnisvarainvestori veskile, sest aina rohkem inimesi on sunnitud endale kodu ostmise asemel kodu üürima. 

Aga ei ole head ilma halvata ja kui vaatame mündi teist poolt, siis tuleb tunnistada, et kinnisvarainvestorina tuleb alati kalkuleerida turuväärtuse suhet tootlusesse. Kui aga tootlus turuväärtuse suhtes on liiga madal, siis tekib paratamatult küsimus, kas peaks varaklassi vahetama ja paigutama raha tootvamasse instrumenti. Paljud investorid nii ka toimivad, ja see on väga mõistlik. 

Lõpuks tulebki välja, et kinnisvara on mahuäri ning sellega jäävad tegelema ainult suurinvestorid ja -fondid. 

Oluline indikaator – tööhõive 

Senikaua kuni tööhõive säilib on kõik veel hästi ja kinnisvarahinnad hoiavad oma taset, sest kuigi me oleme vaesemad, siis esimesena makstakse tagasi kodulaenud ja ära jäätakse pigem meelelahutus ning väljaskäimised, reisimised. Seetõttu sundmüüke ei toimu. Ka arendajad on hästi kapitaliseeritud ning heal juhul tehakse uusarendustes väikesi allahindlusi, kuid suuri allahindlusi silmapiiril veel ei ole. 

Kui vaadata üldist rahva meelestatust, siis kuuled küll siit-sealt kirumist, et kõik hinnad on nii palju tõusnud, aga kaubanduskeskuste parklad on jätkuvalt pilgeni täis. Sellest saab järeldada vaid seda, et inimesed on hinnatõusu kenasti vastu võtnud, veidi mossis suuga, aga teod räägivad enda eest. 

Euribor ja selle mõju kinnisvarale

Alustasin küll suurte võimendustega, sest endal ju piisavalt raha ei olnud, aga mida aeg edasi, seda ettevaatlikumalt olen ma laenudesse suhtunud. Laenukoormus ei ole mul suur ja seetõttu ma ei pelga ka euribori tõusu. Seda meelt ma ka ei ole, et kinnisvara peaks olema täiesti laenuvaba, sest olenevalt ajahetkest, võimendus on andnud ikka portfelli omakapitalile suurema tootluse. Viimase aja kõrged intressid on omakapitali tootlust söönud, aga see ei tähenda, et kohe peaks ühes või teises suunas rapsima hakkama. 

Väga lihtsalt kirjeldades võib näiteks tuua, et kui osta Tallinna kesklinna uude majja üürikorteri 5% tootlusega ja panga marginal on üürikorterile 3%, siis varemalt laenu osa ka lisas omakapitali tootlusele tootlust juurde, aga nüüd, kus on euribor pea 4% ja kogu intress sellisel juhul 7, siis mida suurem on laenu osakaal, seda rohkem ta sööb omakapitali tootlust. 

Otsusta, millisesse kinnisvarasse sa tahad investeerida ning kalkuleeri, kui suur laen oleks selle investeeringu puhul mõistlik.

Peab valmis olema, et euribor võib veel tõusta, aga tegelikult on euribori tõusust olulisemgi see, kui pikalt euribor kõrgel püsib, sest lühiajaliselt (aasta/paar) suudetakse investeeringutele vajadusel peake maksta, aga lõputult seda teha ei suudeta ega taheta. Seetõttu pikaajaliselt püsiv kõrge euribor võib tuua motiveeritud müüjaid turule.

Kas praegu on õige aeg alustada kinnisvarasse investeerimisega?

Kui võimalused on olemas ja huvi selle varaklassi vastu, siis miks mitte alustada. 

Mõnes mõttes on isegi hea täna alustada, sest hetkel on hea võtta arvesse ka neid riske, mis koheselt otsa vaatavad ja millega näiteks kaks aastat tagasi veel ei arvestatud ega osatudki arvestada. 

Kinnisvarasse investeerimine on pikaajaline investeering, pole mõtet spekuleerida, kas homme või kahe kuu päraset on hinnad natuke kukkunud või natuke tõusnud. Kinnisvara on hea vahend inflatsiooni kaitseks. 

Kuna hetkel ollakse enamjaolt äraootaval seisukohal, siis turule siseneda soovijal on hea võimalus huvipakkuvatele objektidele oma hinda pakkuda. Kui raha hind oli negatiivne, siis mitmed kinnisvaraomanikud lihtsalt nn kalastasid ja panid oma objekti müüki lootes saada väga kõrget hinda, aga neil ei olnud otsest vajadust ja ka huvi müüa. Praegu on selliseid nn kalastajaid vähem ning kinnisvara müüvad inimesed on rohkem motiveeritud. Seega on võimalik teha müüjatele omapoolsed pakkumised. Kui esimese 10 objekti pakkumisest keeldutakse, siis võibolla 20nda objekti puhul tuleb nõusolek. Lihtsalt mitte enne alla anda kui piisvalt hea tehing on käes. 

Oluline on jälgida inimeste liikumistrende ja osta kinnisvara piirkondadesse, kus rahvastiku arv kasvab, mitte ei kahane.

Kokkuvõtteks

Kuna kinnisvarainvestori vaade võiks olla pikaajaline, siis ei ole mõtet oma pead murda iga kord kui turul muudatused tekivad. Vana hea ja väga õige ütelus on see, et „ka see läheb mööda“. Nii suurepärased head ajad, mis olid meil väga pikalt negatiivse euribori ajastul, kuigi ka sellesse pikiti sisse tervisekriis, julgeolekukriis, inflatsioonikriis jne, läksid mööda; nüüd on mündi teine pool ja ka see läheb mööda, pärast praegust olukorda tuleb uus, kas positiivne või negatiivne olukord, aga ka see läheb mööda. Päeva lõpuks on ikkagi hea, et sa ei müünud kogu oma kinnisvara maha ning sul jätkus külma närvi, et need kõik ajad üle elada.  

Loe ka teisi positutus: 

Poolkõvade meetmete mõju

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kinnisvarateemalised postitused:

Kuidas mõjutavad ukrainlased Eesti kinnisvaraturgu ja kas nüüd on parim aeg kinnisvarasse investeerida

Energiahindade mõju kinnisvaraturule

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem artikleid loe minu blogist.

Viimase aja suurimad kinnisvaraga seotud märksõnad on toorme (ehitusmaterjalide) kallinemine, inflatsioon ja ootus/lootus, et sügisel lähevad kinnisvarahinnad alla. Kas ja kuidas siis see kõik võib mõjutada kinnisvarainvestori otsuseid. 

Euribori tõus

Kõige aktuaalsem on inflatsiooniootus ja euribori positiivseks muutumine. See on saanud nii palju kõlapinda ja laenuraha kasutajad on mures, mis nüüd saama hakkab. Tegelikult ei juhtu ju midagi hullu. See on normaalne, et euribor on positiivne. Me oleme lihtsalt need viimased aastad nii ära hellitatud, aga nüüd peame olema valmis tavapäraseks turu olukorraks, kus rahal on ka hind.

Võimalik on ka see, et null või positiivne euribor toob ka pangamarginaalide languse, sest pankadel kaob vajadus peita negatiivse euriboriga seotud kulu pangamarginaali.

Kui vaatame kinnisvarainvestori vaatevinklist, siis kinnisvarainvestori laenu koos intressidega maksab kinni korteri (v.m kinnisvara) üürnik. Hetkel on enamuse korterite üürid tõusnud ja see aitab ka suuremat intressimakset väga hästi teenindada. 

Ehitusmaterjalide kallinemine

Koroonaajal alguse saanud tarneraskusi on võimendanud veelgi Ukrainas jätkuvalt kestev sõda. See on muutnud ehitusmaterjalide hindu ning kättesaadavust. Õnneks oleme me esimesest šokist üle saamas ja arendajad/ehitajad on leidnud alternatiivseid tarnekanaleid ning ehitushinnad hakkavad taas stabiliseeruma, kahjuks küll uuel, kõrgemal tasemel. See muudab uusehitiste ja värskelt renoveeritud kinnisvara hinnad kallimaks.  Uusarendustes müüakse juba kortereid avatud hinnaga, mis tundus varasemalt täiesti võimatu tehinguna. Samuti on avatud eelarved arendajate ja ehitajate vahel. Kõik üritavad kohaneda. 

Näppu lõikasid need arendajad, kellel olid head projektid ja kes suutsid vahetult enne sõja algust paberi peal palju kortereid maha müüa hindadega, mis oli kalkuleeritud sõjaeelsete ehitushindadega. Arendajana tean, et kui on majas müügid tehtud, on justkui kergenduse tunne, aga täiesti ootamatu oli see, et kergendustunne võib ühtäkki muutuda muretundeks, sest muutunud olukorras ei ole võimalik selliste hindadega enam kortereid välja ehitada. Mu hea tuttav ütles kord, et kinnisvara arendus ei peagi olema alati kasumlik. Ma ei saanud aru, mida ta sellega mõtleb, aga nüüd siis tuli see näide meile sõna otseses mõttes peo peale.

Oht, et sügisel ootavad kinnisvaraturgu uued tuuled

Palju räägitakse ka seda, et sügisel on oht, et kinnisvarahinnad kukuvad. Selleks tuuakse välja erinevaid põhjuseks, nii pakkumise kasvamine kui ka ostujõu vähenemine, sest ei suudeta nii suuri investeeringuid enam teha. Oht on, et ka ehitusmaterjalide hinnatõus saab uue tõuke, sest gaasi saadavuse järsk vähenemine seab ohtu pidevat varustamist vajavad tööstusharud. Näiteks igal ehitusobjektil vajaliku toorklaasi tootmisele tähendab gaasiga varustamise peatumine mitmeid kuid kestvat ümberehitamist ja remonti. 

Samas, raha ei ole turult kadunud. Inflatsioon jääb ja see mõjutab eriti tugevalt inimesi, kelle sissetulek ei võimalda enamat kui elu palgapäevast palgapäevani, aga kinnisvarainvestoritel peaks veel polstrit jaguma. 

Mida ma arvan ja mis langeb küll, millega me peame ära harjuma, on kinnisvarainvesteeringute tootlused. Eesti kinnisvarainvestorid on väga ära hellitatud kõrgete üüritootlustega. Kahtlustan, et nüüd on selle kuldajastu lõpujärk ja üürikorterid on tulevikus pigem kaitse inflatsiooni vastu kui parim raha kasvataja. Siin ei pea ma silmas spekulatiivset investeeringut, vaid üüriinvesteeringuid.

Üldisemalt on oodata, et majanduses on ees pigem raskemad ajad. Kui nendes tingimustes kinnisvara hinnad oluliselt ei lange, siis ilmselt paljud inimesed on sunnitud elukoha ostmise asemel kaaluma üürimist (sarnaselt vanale Euroopale).

Mida siis teha?

Nüüd on küsimus, kas siis osta kinnisvara praegu või müüa või oodata sügiseni ja vaadata, mis siis toimuma hakkab. 

Raamatutarkus ütleb, et kuna kinnisvara hinnad on nii kõrged praegu ja sügiseks prognoositakse langust, siis tuleks praegu müüa ja sügisel osta juba uhkem, uuem ja parem kinnisvara. Aga kas see teooria peab paika? Kas päris elus me suudame selliselt tulevikku ette ennustada ja tahame riskida sellega, et võibolla tõesti saame praegu väga hea hinna oma kinnisvaralt, kuid sügisel avastame, et inflatsioon on meie raha ära söönud ja me ei saagi enam samaväärset korterit osta, rääkimata paremast. Kindlasti on võimalus, et saame natuke uhkema korteri, aga kas on mõtet hakata panuseid tegema nagu kasiinos? Siia võrrandisse tuleks lisada ka veel tehingukulud, mis teevad riskimise veel kallimaks.  Seetõttu mina oma üürikortereid hetkel, kuigi turg tundub äärmiselt ahvatlev, müüma ei kipu. 

Aga kui on olemas raha uue investeerimiskorteri ostmiseks, kuid kahtled, kas osta praegu või pigem oodata ära sügis? See on väga hea küsimus, millele ei saagi keegi teine vastata kui Sa ise, sest keegi ei tea ju, mis toimuma hakkab. 

Minu ettevõtluskogemus on õpetanud mind, et investeerida tuleb siis, kui Sul on selleks võimekust ja hea projekt. Ei maksa ootama jääda paremaid aegu, sest enamuse ajast on selline tunne, et paremad ajad on olnud varem, mitte nüüd. Alati tundub just käesolev hetk kõige ebamõistlikum. Samas igal turuolukorral on häid investeerimisvõimalusi. Olen väga seda meelt, et kinnisvarahinnad ei saa langeda sellises mahus kui nad langesid eelmises, 2007/2008 aasta kinnisvarakriisis, sest praegu ei ole selliseid fundamentaalselt tasakaalust väljas näitajaid. Jah, kinnisvaraturul võivad olla kõikumised, aga need ei ole nii drastilised.

Pikaajalise stabiilse strateegia headust rõhutatakse paraku peamiselt aktsiaturgudega seoses. Fondihaldurid ei suuda pikas perspektiivis turgu üle mängida ja jäävad börsi üldistele tulemustele alla. Spekuleerimine on aktsiaturul õnnemäng, kinnisvaraturul kehtib see reegel kahekordselt. 

Häid investeeringuid!

Loe ka teisi positutus: 

Poolkõvade meetmete mõju

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kinnisvarateemalised postitused:

Kuidas mõjutavad ukrainlased Eesti kinnisvaraturgu ja kas nüüd on parim aeg kinnisvarasse investeerida

Energiahindade mõju kinnisvaraturule

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem artikleid loe minu blogist.

Ukrainast saabunud ca 30 000 inimest on tekitanud 2-3 toaliste korterite teatava puuduse ja hinnatõusu. Võimalik, et erinevate linnaosade  soodsamate korterite hinnad tõusevad erinevalt, sest põgenikud on peamiselt naised ja lapsed, kes eelistavad piirkondi, kus on vähem vene rahvusest elanike ja koht eesti keelses koolis. Luksuskorterite hinnatasemeid saabunud ukrainlased tuntavalt ei mõjuta. 

Kinnisvarainvesteering on pikaajaline ning lühiajaliste turu kõikumiste tõttu ei tasu rutakalt otsuseid teha. Seetõttu on mõistlik analüüsida, kui suur osa saabunutest ning kui kauaks Eestisse jääb? Enamik inimesi armastab oma kodu ja saabujate kommentaarid on olnud sellised, et esimesel võimalusel soovitakse siiski tagasi kodumaale naasta. Aga olgem ausad –  ukrainlase vaatevinklist on meil siin vähem korruptsiooni, rohkem vabu töökohti, kõrgemad palgad, suuremad riiklikud toetused, parem tervishoid jne. Lisaks nimetatud väärtustele, mis on ka rahuajal olulised, tuleb arvestada, et Ukrainas sõda endiselt käib aga Eestis pole isegi erioperatsiooni. Sõltumata sellest, kas või kuidas Eesti tulevikus põgenike sissevoolu piirab, kõik tänaseks meile saabunud põgenikud siit ei lahku. Praeguse seisuga paistab, et paljude jaoks on esialgsed elu- ja õppimiskohad leitud, sisseelamine on alanud. Pigem võiksime mõelda, et kui sõda lõppeb, tulevad mehed oma perekondadele siin järele ja alustatakse turvalises keskkonnas uut elu.

Mis juhtub siis, kui sõda jätkub aasta(id) ja/või meie maile jõuab, on ettearvamatu ja investeeringu kaotamine võib võrdluses osutuda tühiseks peavaluks. Seetõttu ei ole õige anda konkreetseid soovitusi. Üheselt mõistetavad lähiajal saabuva maailma lõpu märgid justkui puuduvad ja seetõttu on minu plaan ettevaatlikult, kuid siiski edasi areneda ja arendada. 

Kinnisvara investeering on üldjuhul pikaajaline investeering ja selle tegemise või mittetegemise otsus peaks lisaks sõjapõgenike siiatulemisest tingitud üürihindade tõusule tuginema ka kõigile muudele tavapäraselt olulistele faktoritele. Kinnisvarainvesteeringud on pikaajalised ja ajutised turu kõikumised ei peaks olema motivatsiooniks, sest investeeringut tuleb vaadata tasuvusperioodi lõpuni ning parimal juhul kuni „exit“ini välja. 

Kõrge inflatsioon sööb kontol raha ära ja mõistlik on see paigutada mingitesse varadesse. Kinnisvara on teada/tuntud hea kaitse inflatsiooni vastu. Sellist olukorda, mis meil oli 2008, kus kinnisvara hinnad kukkusid märkimisväärselt, ei ole hetkel küll oodata, sest olukord on hoopis teine, kinnisvaraarendajad on 80% ulatuses suurettevõtted, kes on hästi kapitaliseeritud ja ei pea omahinnast madalamalt valminud kortereid ära müüma. Seetõttu, kui on plaanis kinnisvara soetada, siis tasub seda teha. Praegu veel pangad annavad meelsasti laenu ning seda on hea ära kasutada. Ühelt hetkelt võib tekkida olukord, kus baasintress ei ole enam negatiivne ja pangad ei soovi nii heldelt laene väljastada. Sellisel juhul on kinnisvara keerulisem osta.  

Edukaid investeeringuid!

Loe ka teisi positutus: 

Poolkõvade meetmete mõju

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kinnisvarateemalised postitused:

Energiahindade mõju kinnisvaraturule

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem artikleid loe minu blogist.

Venemaast on lühikese aja jooksul saanud absoluutne rekordiomanik kui enim sanktsioneeritud riik. Nüüd alles saab näha, kuidas kõik Vene oligarhid tulevad räsitud sabaköndid jalge vahel lääne pealike juurde oma über-jahte tagasi lunima. Kahtlemata saab näha ka seda, kuid kõik tavalised venelased nagu üks mees Putini vastu üles tõusevad ja poelettidelt kadunud tampoone taga nõudma hakkavad. Oligarhid ja tavarahvas vennastuvad lõplikult ära, üheskoos kisuvad Putinil pea küljest ja viskavad selle sümboolselt Kremli müüridelt alla…. Jajah.

Asjatundjad on pea kõik ühte meelt – sanktsioonide mõju on laastav ja on ainult aja küsimus, millal majandus kokku variseb. Teades varasemate näidete põhjal, et sanktsioonide mõju võib olla küll hävitav, kuid ei motiveeri sanktsioneeritavat oma käitumist muutma, on palju olulisem küsimus Venemaa rahumeelse naabri jaoks see, mis juhtub selles olukorras sõjamasinaga?

Hoolimata „purustavatest“ sanktsioonidest, kaotatud mere- ja õhusõiduvahenditest, villadest ja muust ei näi Putini meeskonnas olevat olulisi märke lahkarvamustest või mõranemisest. Kõik see mees valetab endiselt sirge näoga edasi ja sanktsioonid on justkui hane selga vesi. Putini pikaaegse kolleegi Sergei Pugatshovi sõnul ei ole Venemaa presidendi ümbruskonnas sellist ühtmeelt varasemalt nähtud. Paistab, et ollakse hoopis valmis rohkem Venemaal aega veetma, vähem riigi raha oma tarbeks kasutama ja pisut suurema osa vahenditest ka tegelikult sõjamasinasse suunama.

Venemaa tavakodanike seas on levinud seisukoht (83%?!), et ülemjuhataja juhtimisel läbi-viidav erioperatsioon on vajalik, kulgeb edukalt ning vajab lõpule viimist. Üldine majanduslik olukord Venemaal läheb viletsamaks mitte juhi ebaadekvaatsete otsuste pärast, vaid süüdi on Venemaa vihkamisest ajendatud sanktsioonid. See on omakorda kinnituseks, et lääs tahab ja ootab Venemaa hukku ja lagunemist, et siis raisakotkana, palake korraga, emakese (Venemaa) ihu rüvetada ja laiali tassida. Vene rahvas on, krt küll, Hitleri Saksamaad võitnud – majanduslikud raskused ei ole võõrad ja ainult tõstavad patriotismi tunnet. 

Meil ei õnnestu sundida oma vene naabreid nägema meid partneritena, suhe kellega ei ole nullsummamäng. Kogu maailm tiirleb nende jaoks ressursside ümber. Kui keegi elab paremini, siis olukorra muutmine on geopoliitiline huvi, millele tuleb vaid sobiv õigustus leida ja siis jõuga lahendama asuda.  Sellise suhtumisega inimesed tuleb võimalikult omaette jätta ja lõpetada nendega igasugune kaubandus ja muud suhted, et nad saaksid tagajärgi täiel määral tunda saada.

Lühivaates on see hirmus löök majandusele, aga pikas vaatest säästab raha ja elusid ning annab sõltumatuse ebausaldusväärsest partnerist. Võibolla siis, ajapikku, hakkab ka vene tavakodaniku tasemel kohale jõudma, et see on nende maailmavaade, mis on jätnud nad üksi ja vaesusesse. Senini tuleb meil end hambuni relvastada ja olla pidevalt valmis, et üksindusest ja aegunud toidupakkidest hullunud naaber meile liiga kergelt kahju ei saaks teha. Igasugune agressioon naabrite suhtes tuleb vähimagi jututa kinni tampida alustades Ukrainast.

Loe ka minu teisi positutus: 

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Rohkem artikleid loe minu blogist.

FED-i otsust intressimäärade tõstmise osas on oodatud juba mõnda aega. Inflatsioon on selgelt tõusuteel ja otsusega viivitamisel on ilmselt peamiselt sisepoliitilised põhjused. 

Isegi kui märtsis baasintressimäärasid tõstetakse, ei muuda hetkel see minu kui pikaajalise plaaniga investori käitumist. 

Kas meie laenuintressid võivad lähiajal tõusta?

FED-i jaoks on baasintressimäära tõstmine mõnevõrra lihtsam kui Euroopa Keskpanga jaoks, sest ühelt poolt on Euroopa Keskpanga kaalukausil inflatsioon ja teiselt poolt Lõuna-Euroopa nõrk majanduslik seis. Head valikud puuduvad ja säästmaks riike nagu Itaalia on EKP valinud kõrgema inflatsiooni.

Isegi kui baasintress tõuseb ei pruugi see tähendada, et uued laenud on oluliselt kallimad. Varasemalt olid kõrgemate baasintresside juures pangamarginaalid tänastega võrreldes madalamad ja surve sarnasele olukorra tekkimiseks on reaalne. 

Välispoliitilise olukorra mõju

Intressimäärade tõusmisega võrreldes teeb oluliselt ärevamaks see, mis võib (lähi)tulevikus juhtuda Ukraina ja Venemaa vahel. Kokkukeeratud kobarkäkk ähvardab kõigile osapooltele näkku plahvatada ja võitjateks osutuvad ei keegi muu, kui sõjaolukorras tõusvate reitingutega poliitikud. Selle konflikti mõjusid on täpselt raske ette ennustada, aga kui sõjaks läheb, siis intressimäärade suurenemise mõju on võrdlemisi marginaalne. Pisut rahulikumaks teeb ehk see, et kinnisvara on minu hinnangul varaklassidest endiselt kõige turvalisem – seda muidugi eeldusel, et sõda otseselt Eesti pinnale ei jõua.

Kas maksta laenud tagasi või laenata end viimase piirini?

Sularaha hoidmine läheb inflatsiooni tõttu järjest kallimaks aga laenude tagasimaksmiseks ei ole minu investeeringuid arvestades õige aeg. Kinnisvarainvestorina püüan ma hoolimata madalatest intressidest praegu hoida laenuvõimekust, et hea projekti tekkimisel ei jääks võimalus kasutamata. Oleme inflatsioonilises keskkonnas, aga kahjuks on hetkel ka kõrge poliitiline risk ja ükskõik, kui ahvatlev tundub laenata nii palju kui võimalik, siis mina seda hetkel teha ei julge. Uute projektide alustamine muutub lähitulevikus üha kallimaks ja riskantsemaks ning usun, et selles osas on oodata kasvu pidurdumist.

Kõik on ülehinnatud, mida teha?

Kui mõelda, et kuhu oma investeeringud preaguses majandusolukorras suunata, siis jätkuvalt olen ma kinnisvara usku. Võimalik, et kuld oleks väga halva olukorra ootuses veelgi turvalisem kuid päris maailma lõppu ma veel ei karda.

Usun, et mõni riskialtim investor võib praeguses olukorras agressiivsemalt käitudes palju võita, aga mitmed ohuallikad on teravnenud ja muutujaid on nii palju, et tuleviku prognoosimine paratamatult ebatäpsem.

Kokkuvõtteks

Kuigi riikide ja keskpankade tegevus seda ei kinnita, siis siiralt loodan, et maailmas saadakse aru, et plaanimajandus ei tee midagi paremaks ja poliitika tuleb majandusest lahus hoida. Turuga ei saa karistamatult manipuleerida, aga ometi nähakse keskpankade tegevuses lahendusi. Näha on, et jätkatakse riikide rolli suurendamist ja majanduse reguleerimist üha laiemalt. Julgen ennustada, et Tshernomõrdini tähelepanek saab taas olema kohane: tahtsime parimat, aga välja tuli nagu alati.

Loe ka minu teisi positutus: 

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kinnisvarateemalised postitused:

Energiahindade mõju kinnisvaraturule

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem artikleid loe minu blogist.

Palkade kasv järgneb hinnatõusule enamasti mõningase viibega, mistõttu tänu inflatsioonile on inimesed praegu suhteliselt vaesemad kui mõni aeg tagasi. 

Samas investorid jätkuvalt otsivad raha paigutamise võimalusi ning oma tutvusringkonnas ma küll ei tea kedagi, kes energiahindade tõusu tõttu oma kinnisvara müüki soovivad panna, pigem vastupidi, tahetakse inflatsiooni eest kaitset ja soovitakse kinnisvara osta. 

Maaklerfirmad näevad uut trendi

Maaklerfirmad ehk näevad tõesti mõningast trendi, kus inimene on sunnitud osa oma kinnisvarast müüma. 

Näiteks Pindi Kinnisvara hindamisteenuste juht Andres Teder on kommenteerinud: „Energiahindade tõus kandub igasse valdkonda, sealhulgas ka kinnisvarasektorisse, ja sunnib mitme vara omamise perspektiivi tõsiselt uuesti vaagima. Kui seni hoidsid paljud varaomanikud teist või kolmandat korterit nn tagataskus, et seni väldanud hinnatõusust maksimaalset võtta, siis nüüd on oodata turule üha rohkem pakkumisi. Mitme elamispinna majandamine on muutunud märksa kallimaks ja ka oodatud edasisest hinnatõusust tulenevat lisatulu pole põhjust enam loota. Energiahindade tõusuga langeb ka üürikorterite niigi madal tootlus, mis paneb üürivarade omanikud ebamugavamasse olukorda ja tekitab soovi positsioonist väljuda,” 

Minu meelest, isegi kui kinnisvara hinnamuutus toimub, siis ei ole see põhjustatud sellest, et keegi investor hakkab oma kinnisvara „positsioonist väljuma“. Kes on hädas elektrihindade tõusuga, need inimesed isegi ei kasuta selliseid väljendeid. See ei saa olla mahus, mis mõjutab tervet turgu ning hindasid praeguses majandusolukorras.

Teine küsimus on, et kui palju on neid inimesi, kes hoiavad kahte või kolme korterit tühjana enda jaoks kasutuses. Tavaliselt on korterid, kus ise alaliselt sees ei elata, välja üüritud ja elektri arve on üürniku kanda.  Miks peaks kinnisvara inflatsioonilises keskkonnas müüma kui sul just ei ole alternatiivset kapitali paigutuse võimalust. Raha lihtsalt sukasäärde paigutada ei ole praegu eriti mõistlik.

Oluline on ka aru saada, kui kaua selline olukord võib kesta. Kui see on uus reaalsus, et elektri ja kütte arved on sissetulekust nii suur osa, siis negatiivsed mõjud kinnisvara valdkonnaga ilmselt ei piirdu. Pigem arvan, et ka sel juhul on kinnisvara rahapaigutusena kindlamaid valikuid.

Laenuturg dikteerib kinnisvara hindasid

Praeguste energiahindade kasvutempo juures pole ime, et nii mõnelegi laenusoovijale tuleb pangast negatiivne finantseerimisotsus. Kui suure osa laenusoovijate jaoks palgataseme ja energiahindade suhe olulisel määral laenu teenindamist takistab on raske öelda, aga jälje jätab see kindlasti nii uute otsuste saamisele kui ka olemasolevate laenude teenindamisele.

Siiski tuleb vaadata suurt pilti ja reaalsus on see, et pangad on aina riskialtimad. Senikaua kuni jätkub pankade soov laene väljastada, kinnisvara hinnad ei lange.

Energiahinna tõusu mõju investorile

Hetkel üüriportfelli omanikuna ma suurt mõju ei ole tunnetanud. Siiamaani ei ole ükski üürnik tulnud liigse elektriarve pärast nurisema.

Kui mõnel investoril üüriarved sisaldavad kommunaalteenuseid, siis võiks need lepingud üürnikuga üle vaadata ja kommunaalkulud üüriarvest eraldada. 

Investorina on oluline jälgida, et kõik arved oleksid ikka üürniku poolt makstud ja kui ei ole, siis tegeleda probleemiga koheselt, sest mida aeg edasi, seda raskem on seda olukorda lahendada. 

Kuna arendame ise oma üürikinnisvara ja uue maja ehitus on läinud tänu sisendhindadele (mille hulgas on ka energiahinna tõus) kallimaks, on tootlused langenud. See on tegelikult suurem probleem alustavate kinnisvarainvestoritele, kelle ootused vara tootluse osas võivad olla suuremad. Kui siia otsa veel lisada arutusel olev kinnisvaramaks, siis tekitatakse vägisi olukord, kus uued kinnisvarainvestorid, kes soovivad vaikselt oma üüriportfelli kasvatada, ei näe enam sellel mõtet, sest kinnisvarainvesteeringu tootlus on niivõrd palju madalam kui alternatiivsete investeeringute tootlus. Sellest võidavad ainult juba olemasolevad kinnisvarainvestorid, kellel on piisavalt suur portfell mõistliku võimendusega.

Energiatõhusus on olnud arendustes aktuaalne juba ammu

Kinnisvarainvestorina võin öelda, et enerigakulude võimalikult madalal hoidmine oli ka ennem energiahindade hüpet üks prioriteete. Üüriinvestorina proovime me kõik majad arendada võimalikult madalate kommunaalkuludega. Mida madalamad on kommunaalkulud üürniku jaoks, seda lihtsamalt on võimalik korterit välja üürida.

Hetkel kütteliikidest maakütet kasutavate majapidamiste kulud on sarnased gaasi või õhksoojuspumbaga kütjatega. See peletab vast maaküttest mõnevõrra eemale, aga muus osas on uute lahenduste planeerimisel mõistlik jätta endale mitmed kütte variandid. Võimalusel, kasutad päikest, kui vaja, kasutad gaasi, kui saad kasutada soojuspumpa ja kui olukord on eriti karm, siis eramajas (või väiksemas kortermajas) tuleb abiks puukütte kamina võimalus. Ühesõnaga, hea on omada alternatiive ja mida vähem kellestki või millestki sõltud, seda lihtsam on elada.   

Minu teised kinnisvarateemalised postitused:

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Loe muudel teemadel positutusi: 

Kas tark tormab?

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kõik artiklid leiad minu blogist.

Paljud räägivad, et väärtpaberite puhul on hajutamine just see õige viis, kuidas investeerida, aga miskil põhjusel mulle endale ei tundu see kõige parem lähenemine. Võiks vaadata ning kaaluda ka teisi strateegiaid. Liigse hajutamise strateegia asemel on ehk mõistlik osta hoopis indeksfonde?

Kes aga soovivad ise noppida endale ettevõtted, kuhu raha paigutada, võiksid ju pigem keskenduda konkreetsele valdkonnale ja teha huvipärase ettevõtte kohta põhjalikuma analüüsi ning siis veidi suurema positsiooni selles võtta. Mina olen siinkohal ise läinud seda teed, et ise olla osake sellest tegemisest, kuhu ma raha paigutan.

Selleks, et oma raha hästi investeerida, tuleb näha palju rohkem vaeva, kui seda varasemalt pidi tegema. Samas tundub, et keskmine investor käitub risti-vastupidiselt ja analüüsib võimalikku rahapaigutust vähem kui kunagi varem – kõik läheb ju ülesmäge. See muidugi on normaalne nähtus, sest investeerivaid inimesi on järjest enam ja selles valimis aina rohkem inimesi, kes lihtsalt soovivadki selle kasvuga kaasa minna ning võitu saada. Seda käitumist toetab inflatsioon, mis seisva raha vägisi nahka pista ähvardab.

Ülehinnatud turud

Turul valitsev investeerimise eufooria teeb ettevaatlikuks. Saan aru, et rahatrüki tagajärjel on inimestel säästud kasvanud ja üha enam soovitakse oma vaba kapitali investeerida, sest tarbimiseks seda ei kulu nii palju ning pangakontol seistes raha väärtus aja jooksul väheneb. Seda eriti praegu, kus inflatsioon on kõrge ja me tunnetame hindade tõusu praktiliselt igas sektoris. 

Start up ettevõtted

Kuna minule sobivaid üürimajade projekte on hetkeolukorras väga keeruline leida, olen üritanud oma horisonti laiendada ja kinnisvara ning vähesel määral aktsiate kõrvale otsinud tugeva kasvupotentsiaaliga ettevõtteid. Üheks neist on kindlasti start up ettevõtted, mis on saamas aina populaarsemaks investeerimissuunaks. See on küll valdkond, mis tuleb tunnistada, on ääretult riskantne – iial ei tea, milline ettevõte saab tuule tiibadesse ja milline jääb isegi pärast korduvaid rahastusvoore lihtsalt unustuste hõlma muutes investori meele kurvaks, sest kogu raha, mida ta sellesse ettevõttesse paigutas, on korraga kadunud. 

Meil Eestis tegelikult on väga vedanud, sest investeerimise maailm on suhteliselt vähe reguleeritud – ka kõige algajamad investorid saavad investeerida sellises mahus, mida nad soovivad ning osaleda avalikel pakkumistel. Ma olen selle poolt, et see võikski nii jääda ja just selliselt saab turg parimal võimalikul viisil ennast ise reguleerida. Kahjuks aga mitmel pool on juba investeerimise piirangud. 

Olen ka ise nüüd mõnda aega start up maailma jälginud ja kohtunud ettevõtetega, kes kaasavad oma tegevustesse raha. Kohtumisel läheb energia enamasti üles ja hakkad kaasa elama, aga kui hiljem rahulikult analüüsid tegevust, konkurentsivõimet, skaleeritavust, toodet ennast jne, siis leiad, et see ettevõte pole ikka see. 

GScan

Nüüd aga hiljuti juhtus üks uskumatult tore seik – ma leidsin lõpuks sellise ettevõtte, mille tootest kuuldes mul tekkis koheselt selline tunne, et see on see õige ettevõte, millesse mina tahan investeerida ja hilisem järelemõtlemine süvendas seda veendumust. Uudset skanneerimistehnoloogiat valmistavast GScanist sai minu esimene start up.  

Just selle „õige“ start upi leidmine ei ole lihtne ja isegi kui saad natuke nina ukse vahele, siis ikka üritatakse selgitada, kui keeruline see kõik on ja tuleb tunnistada, et antud ettevõtte puhul ongi tegu kõige otsesemas mõttes süva-füüsikaga, mis on seotud kaasajastatud IT-lahendustega. Selline kombinatsioon on minu arvates juba eos paljulubav. Lisaks on meeskonnas valdkonna tipp-tegijad.

Mulle meeldivad kõrge sisenemisbarjääriga valdkonnad. See, mida GScan on suutnud üles ehitada, on midagi sellist, mida keegi teine ei ole veel suutnud ja seetõttu ongi see minu jaoks eriline. 

GScan on tehnoloogiaettevõte, mille eesmärk on tuua turule uut tüüpi 3D skännerid ja tomograafid, mis kasutavad skaneerimiseks ainult looduslikku atmosfäärikiirgust. Uute skännerite eelised on täielik ohutus, automaatsus ja materjalituvastuse võimekus. 

Ettevõtte esimene toode on turva- ja tolliskänner mahuga kaks kuupmeetrit. Seda hakatakse testima Eesti Maksu- ja Tolliametiga.

See on tohutu läbimurre turvasüsteemides, meditsiinis, ehitiste kvaliteedi kontrollis jne. Me päriselt saame näha asjade sisse ilma neid lahti tegemata ega lõikamata.

Ma olen ülirahul, et olen sellise ägeda ettevõtte väike osanik ja mis eriti motiveeriv – osanike koosolekul laua taga istudes tundsin, kuidas ma olen selles valdkonnas kõige rumalam inimene ruumis. See oli suurepärane tunne! Tohutu võimalus õppida 

Kokkuvõtteks

Investeerimisvõimalusi on väga palju, aga mulle tundub, et tänu eufooriale on kõik liialt üle hinnatud ja valiku tegemisel ei tohi kaotada kriitilist meelt.

Kui kõrgelt ülehinnatud aktsiaid me siis lõpuks oleme nõus ostma? Kas tõesti inflatsioon võib olla suurem, kui aktsiaturgude langemine? 

Loe ka minu teisi positutus:

Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa

Kinnisvarateemalised postitused:

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem artikleid loe minu blogist.

Kinnisvaraseminaril astus traditsiooniliselt üles ka panga esindaja. Varasemalt on käinud meil rääkimas LHV, Swedbank ja Bigbank, aga seekord spetsiaalselt kutsusin ühe Eesti kapitalil põhineva uuema panga, kes soovib kasvada ja kelle käest võiks iga investeeringu tegemiseks ka pakkumist küsida – Coop Pank. 

Mulle endale on väga omane, et olen mugavalt oma kodupangas, sest nemad teavad, mida ma teen ning eeldatavasti annavad parima pakkumise, aga tegelikult peaks aeg-ajalt ikka oma mugavustsoonist välja tulema ja uurima, mida teised turul pakuvad. See tundub küll väga mõistlik, aga igapäevaelus kipume eelistama mugavust.

Panga nägemuse praegu meil toimuvast andis Coop Panga juhatuse liige Arko Kurtmann. 

Suurem pilt

Turul on tunda rohkelt emotsioone – FOMO ehk fear of missing out. Kardetakse, et juba ollakse hiljaks jäänud ja kui kohe ei investeerita, siis jäädakse heast ainukordsest investeerimisvõimalusest ilma. Kuna nii eraisikute kui ettevõtete hoiused on viimase aasta jooksul kasvanud kõigi aegade rekordtasemele, siis  on turule tulnud ka palju uusi investoreid.  Kõik need investorid on tegemas oma esimesi investeeringuid. Kahjuks paljud uued investorid ei analüüsi investeeringuid sellise põhjalikkusega  nagu professionaalsed investorid , vaid teevad otsuseid pealkirju lugedes ja emotsioonide pealt. Seetõttu pole haruldane kui mõne aktsia hind liigub päevas samapalju kui varem aasta jooksul.

Maailm, kus me elame, muutub aina volatiivsemaks,  järjest rohkem toimub sündmusi, mis on ettearvamatud ja väga suure mõjuga meie igapäevaelule. Ettearvatav on vaid see, et midagi pole ettearvatav. Ainus konstant on muutus ja investeeringuid tehes tuleb sellega  arvestada. Olukorrad muutuvad kiiresti ja võidavad need, kes muutusega kiiremine kaasa lähevad.  Lühiajaliselt investeerides tuleb jälgida inimeste meeleolu ja influencerite soovitusi. Kahjuks fundamentaalsed finantsnäitajad kipuvad tahaplaanile jääma. Pikajaliselt investeerides ei tohi aga lasta ennast päevastest kõikumistest ehmata ja soovitus on säilitada külma närvi ja rahulikku meelt. Kõikidele sündmustele ei pea reageerima.

Kõik, mis toimub praegu makromajanduse tasemel on ebaloogiline ja kohati isegi absurdne. Poliitikud ja keskpankurid teevad  kõik endast oleneva, et väiksemaidki turu kõikumisi  ära hoida ja selleks on kasutusele võetud drastilisi meetmeid Rahatrükk nii USA-s kui Euroopas (kui ka mujal maailmas) on enneolematu. Olukorras kus riikide võlatasemed ühelt poolt ja keskpankade bilanismahud teiselt poolt on rekordtasemel, jätkatakse ikka süsteemi raha pumpamisega. Samal ajal imestatakse kuidas inflatsioon nii kõrge on. Kas kõik need makro otsused on mõistlikud, seda ei oska öelda. Seda näitab aeg. Sellega millal tuleb järgmine kriis, ei ole mõtet täna pead vaevata. Me lihtsalt ei tea seda. Selge on vaid see, et käimasolev finants- ja majandusmaailma eksperiment on ainulaadne. Nii suurt dopingusüsti pole maailmamajandus kunagi varem saanud.

Pangandusturg Eestis

Arko tõi välja, et viimase 10 aastaga on pangandusturg palju muutunud. 10 aastat tagasi oli Eestis 4 aktiivset suurt panka, kelle käes oli üle 95% pangandusturust – Swedbank, SEB, Nordea ja Dankse. Eesti oli siis Euroopas omamoodi ainulaadne. Üheski teises Euroopa riigis ei olnud nii vähese konkurentsiga pangandusturgu. See oli aeg, mil konkurents pankade vahel oli madal ja Eesti ettevõtjad sõltusid ainult väliskapitali soovidest ja käitumisest. Eelmises finants- ja kinnisvarakriisis nägime väga hästi, kuidas välismaisel kapitalil põhinevad pangad Eesti inimeste ja ettevõtjatega käitusid.  

Täna on hoopis teine pilt, on tekkinud mitmeid Eesti kapitalil põhinevaid panku, kes soovivad kohalikul turul kasvada ja Eesti elu ja majandust positiivselt mõjutada. 2020.aastal toimunud koroona kriis on  hea näide sellest, et kohalike pankade mõju oli Eesti laenuvõtjatele positiivne. Kui väliskapitalil põhinevad pangad olid 2020 kevadel konservatiivsed ja piirdusid maksepuhkuste pakkumisega, siis kohalikud pangad jätkasid laenamist ning suurendasid enda turuosa uutest väljastatavatest laenudest kohati 3 korda. Meie oleme enda koduturul kogu aeg, nii hea ilmaga kui halva ilmaga. Meie ei tagane siit kuskile.  

Laenumahud

Ettevõtete laenumahud on hetkel küll kõrgemad kui mõned aastad tagasi, kus pigem oli langustrend, aga otseseid kriisi märke näha ei ole. 

Eluasemelaenude kasvutrend on märkimisväärselt kiirem, aga ka siin ei näe Arko ohu märke. 

Kui paneme need numbrid konteksti, siis näeme, et eelmise kriisi ajal ei olnud nii suuri hoiuseid. Ettevõtted ja ka eraisikud olid eelmise kriisi ajal palju haavatavamad. Täna näeme, et hoiuseid on ettevõtjatel rohkem kui laenu maht kokku. Selline mõnus puhver on olemas. Sama lugu on eraisikutega.

Eelmise aasta alguses oli paanika aeg, kus keegi ei teadnud, mis hakkab toimuma ja kuidas kõik laheneb. Mingil hetkel läks  elu uuesti käima, inimestel ei olnud enam hirmu ega paanikat. Elu normaliseerus. Selle aasta alguses pandi meid jälle lock-down’i, inimestelt võeti ära tavapärane tarbimisvõimalus, raha ei saanud kulutada ja kasvama hakkasid säästud .  Ettevõtjad lükkasid samuti oma investeerimisotsused edasi ja laenu tavapärases mahus juurde ei võetud. Hoiuste maht muudkui kasvas. Pankadel tekkis mure, hoiuste mahud kasvasid oluliselt kiiremini kui väljastatavate laenude mahud

Laenude andmine

Lihtsustatult toimivad pangad nii, et kaasatavatest hoiustes osa saab kasutada laenamiseks, kuid osa tuleb jätta puhvriks. Puhvriks oleva raha peavad pangad “parkima” Keskpanka, kus aga raha hoidmine on hinnastatud negatiivse intressimääraga. Antud mehhanismist ja kasvavatest hoiuste mahust lähtuvalt tekkis pankadel selge soov jõulisemalt laene väljastada ning see väljendus ka madalamates keskmistes intressimäärades.

Puhtalt rahatrükist tulenev on  asjaolu, et võlglaste maht on väga väike , üle 60 päevaseid võlglaseid on 0,3%. Isegi kui on mingid probleemid, siis need leiavad turul lahenduse. Pangandust kutsutakse majanduse vereringeks ja  see toimib praegu ilusti. 

Täna turul raha on, kui te ei saa oma investeeringu jaoks pangast raha, siis on selgelt veel mitmeid alternative – näiteks ühisrahastused või erainvestorid. Pigem on puudu headest ideedest. Raha otsib kohta. Ning meeles tasub pidada, et raha läheb sinna kus ta kasvab. Loomulikult mõistliku riskiga.

Pankade riskiisu on kasvanud. Finantseeritakse kohati ka projekte, mida mõned aastad tagasi oleks kõrvale jäetud. Riskiisu on kasvanud ka Skandinaavia pankadel. Samuti on riskiisu kasvanud ettevõtejatel ja investoritel. Et teenida samasugust tootlust, ollakse nõus võtma suuremat riski kui varasemalt.

Laenu andmisel on väga oluline mitte ainult projekt ise vaid ka vastaspool, kes seda projekti läbi viib. Milline on tema taust, varasem kogemus jne.

Ühe sektori osakaal ei tohi panga laenuportfellis liiga suureks kasvada. Kui räägime kinnisvarasse  laenamisest, siis osadel pankadel on antud sektori osakaal protfellis täitumas. 

Intressid ja tootlused

USA ja Euroopa tasemel on raske öelda, mis intressimäärad teha võivad, aga kui vaatame kohaliku pangana igapäevast elu, siis tunneme, et  konkurents Eesti pangandusturul on järjest tihedam. See konkurents on reaalsus ning laenusoovijatele positiivne. Konkurentsist tulenevalt püsivad intressid madalad.

Pank otsib endale vastaspooleks partnerit, kellega koos kasvada. 

Ja minu enda lõpukommentaar on ikkagi see, et pakkumisi tasub küsida mitmest erinevast pangast. Kuna ma tegelen ise just raha kaasamistega projektidesse, siis tean väga hästi, et erinevad pangad, erinevad haldurid näevad riske hoopis erinevalt. Kui üks pank võib sulle teha mittesobiliku pakkumise, siis teine pank võib sama objektiga väga headel tingimustel kaasa minna.  

 

Lugemissoovitus

Loe ka teisi artikleid: 

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et seda enam purki panna ei suudeta

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem kinnisvaraartikleid loe minu blogist.

Kinnisvaraseminari teine esineja oli Viljar Arakas, kes käsitles laiemalt maailmas toimuvat. Ta keskendus inflatsioonile ja rahatrükile, mis mõjutavad tugevalt ka kinnisvara hindu.  

Viljar tuli lavale ja tunnistas ausalt, et tema küll ei tea, mis meid ees ootama hakkab, sest majandusõpikutes kirjutatu nagu enam ei toimi. Samuti seadis ta kahtluse alla senini kehtinud tõe, et investoritel, kes on juba mõne kriisi läbinud on eelis uute investorite ees.

Inflatsioon

Kui euro 1999.aastal loodi, kartsid sakslased nn Ladina-Euroopa mõju. Ohuna nägid nad  seda, et inflatsioon läheb käest ära. Seetõttu panid nad eesmärgiks, et inflatsioon peab olema 2% lähedal või alla selle. Esimesel dekaadil – 1999-2009.a. oli inflatsioon 1,9%.  

4kuud tagasi aga toimus oluline muutus. See muutus, mis nüüd toimus, oli ainult verbaalne ja keegi ei pannud seda nagu tähelegi. Euroopa Keskpank tegi otsuse, et inflatsioon tuleb hoida 2% peal. See tähendab, et rahatrükist enam tagasiteed ei ole, ka nemad näevad seda.

Kui vaadata Euroopa Keskpanga bilansi mahtu ja Saksamaa eluasemehinnaindeksit, siis näeme, et alates 2014.aastast liiguvad need korrelatsioonis mõlemad ülespoole. Sakslased aga väga kardavad inflatsiooni, sest  neil on mälestus, mida hüperinflastsioon võib teha, nemad on seda kogenud.  

Rahatrükk

Raha juurdetrükk peaks lõppema järgmise aasta aprillis. Mis saab edasi? Eesti Panga president Madis Müller ütles, et peame suhtuma rahulikult ja ekspansiivset rahapoliitikat kokku tõmbama, aga tegelikult nad seda teha ei saa.  

Euroopa Keskpanga bilansi maht täna on tõusnud 80%ni euroala sisetoodangust. Eelmine aasta oli see veel 45%. Sedavõrd suur rahamass on turule lükatud. 

Eurosid võib ju juurde trükkida, aga siiamaani polnud see raha veel ringlusesse jõudnud. Selleks, et tekiks inflatsioon, peab raha ka ringlema hakkama. Nüüd siis on käes see hetk, kus see ka ringleb. 

See aga on tekitanud lõksu – mida edasi teha? Loomulikult väidetakse, et kõrgem inflatsioon on ajutine ja järgmisel aastal see taandub. Osaliselt see nii ongi, aga mitte päris.

Mis toimub USAs – FEDi bilansimaht on sama, mis Euroopas, aga vahe on see, et FEDi bilansimaht on 40% USA sisemajanduse kogutoodangust, seega neil on parem seis kui meil.

Üldiselt võib öelda, et maailm on väga rikkis.

Kinnisvara 

Kui võrdleme kodu hindasid palga kasvuga, näeme, et Eestis ei ole mingit muret. Palgad on kasvanud rohkem kui kinnisvara hinnad. Mure on Portugalis, Luxemburgis, Austrias, Ungaris  jne. Meie pilt on väga hea võrreldes nendega. 

Stockholmis 80% kodulaenudest on antud välja nii, et laenusaaja maksab ainult intressi, põhiosa tagasi ei makstagi. 

Mõelda, mis meil siin toimuks, kui inimesed ei peaks oma kodulaenu põhiosa tagasi maksma, kui tuleks maksta vaid intressi. 

Eks enne kriisi on ikka nii, et usutakse, et seekord läheb teisiti. 

Viljar ütles, et talle meeldiks kui kinnisvara hinnad langeksid 20%, sest siis ta oskaks paremini investeeringuid teha, praegu aga on see väga keeruline. Raske on selliselt tõusva turuga kaasa minna. 

Kui me arvame, et meil kasvavad hinnad väga kiiresti, siis me ei eristu mitte kuidagi muust maailmast. 

Kui vaatame Case-Shilleri kinnisvarahindade indeksit, mis näitab seda, mismoodi on muutunud reaalsete tehingutega ühe ja sama maja hind, siis näeme, et USAs on 30 aasta kiireim eluaseme hinna inflastsioon. FED ei saa sellest mööda vaadata, nüüd peab otsustama, mis edasi. 

Järgmiseks aastaks tehti ostsus, et hakkame intresse tõstma. Turg võttis selle väga leebelt vastu. 

USA turu jälgimine on oluline, sest see, mis USAs toimub, on õige pea ka Euroopas.

Võlakoormused

Riigivõla tase suhe SKTsse on riikidel kasvanud. 

Jaapan on näide sellest, mis hakkab juhtuma ka Euroopas – riigivõla tase ning vananev ühiskond on võrreldavad. Euroopas peaksime olema valmis sarnaseks teekonnaks. 

Itaalia on põhjus, miks Euroopa Keskpank ei saa intressi tõstma hakata, sest muidu Itaalia kukub kokku. Itaallased pole harjunud võlgu tagasi maksma. Enne eurot oli Itaalias inflatsioon keskmiselt 6-7%. Nendele see väga sobis. Siis aga nad liitusid eurotsooniga kus inflatsiooni taset on hoitud alla 2%. 

Kui Itaalia riik peaks hakkama turgudelt praegu raha laenama, siis riigieelarvest läheks 25-30% intressi teenindamiseks, mis oleks selgelt mõeldamatu. 

Probleem seisneb selles, et Itaalia on Eurotsooni suuruselt kolmas riik Saksamaa ja Prantsusmaa järel. Need kolm lihtsalt ei saa laguneda. 

Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et seda enam purki tagasi panna ei suudeta. 

Arenenud maailmas on intressitasemed toodud alla. Sellist võlga ei saa teenindada muudmoodi kui läbi odava raha.  Esimene keskpank, kes hakkas intresse tõstma peale koroonat oli Norra. Nemad aga on arktiline Saudiaraabia ja teised riigid Norra järgi joonduda ei suuda. Norra riiklik nn pensionifond (riigi investeeringud) on 1,5 korda sama suur kui Rootsi SKT.

Ärikinnisvara

Economist suutis mõõta, mis oli suuremate linnade aktiivsus enne ja koroona ajal. Londoni metroo kasutatavus seal, kus asub City of London, kus on kõik suuremad finantsasutused, langes 90%.

Eften on tegemas ühte tehingut Riias, mille tehingu math on 131 miljonit eurot. Tehing viiakse lõpuni veel sellel aastal. Kokku on tegemist 60 000 üüritava m2-iga, millele lisandub parkimismaja 1000-le autole. Objekt maksis 2100 eurot/m2. Parkla tuli kaubaga kaasa.

Me näeme, et ehitushinnad on läinud väga üles. Kui kodu ja elamukinnisvaras saad selle kliendile edasi anda ehk klient maksab selle kinni, siis ärikinnisvaras seda teha ei saa. Üürihinnad ei ole Baltikumis tõusnud. Tootlused jäävad madalamaks. 

Väga tähtis sektor on health care. Vanadekodusi ja hooldekodusid Eestis praktiliselt ei ole. Aga see on sektor, mis peab kasvama hakkama. Inimkond on vananev. 

Soovitus

Ostke kindlasti uut kinnisvara alla tänase ehitushinna. 

Lugemissoovitus

Loe ka teisi artikleid kinnisvara kohta: 

Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist

9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida

Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt

Kinnisvaraarendusega seotud riskid

Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?

Miks investeerida kinnisvarasse?

Rohkem kinnisvaraartikleid loe minu blogist.

Nädalavahetusel meie korraldatud Kinnisvaraseminaril (25.09.21) tegi uhke avapaugu Tõnu Toompark. Ta rääkis Eesti kinnisvaraturu hetkeolukorrast, kus ta näeb, et turg on küll üliaktiivne, aga vaikselt on paista ka jahenemise märke. 

Kõigepealt küsis ta rahvalt, mida kuulajad arvavad, kas kahe aasta pärast on meil kinnisvaras jätkuvalt head ajad ning prognoositakse positiivset trendi või ennustatakse juba negatiivset stsenaariumi. Enamik vastajaist olid positiivselt meelestatud. Mõned siiski tõstsid käed mõlema variandi puhul ja põhjendasid, et nemad lihtsalt ei tea, mis toimuma hakkab.

Majanduskeskkond

Selleks aastaks oodatakse 7-8% majanduskasvu ja ka järgmiseks aastaks nähakse tugevat tõusu, tarbijahinna indeks läheb mõnevõrra üles, tööga hõivatute arv suureneb, palgad kasvavad – mis saaks valesti minna? Miks peaks midagi negatiivset üldse ootama? ”Võibolla varade reaalväärtus saab natuke räsida, aga nominaalselt läheb ikka üles,” oli ka Tõnu tuleviku osas pigem positiivselt meelestatud.

Kui aga vaadata ajaloolist keskmist elamispidade rahalise käibe ja sisemajanduse kogutoodangu suhtesse, on olukord tasakaalust väljas.  Ülekuumenemist on näha nii tehingute arvu, kui tehingute käibe osas. 

Ka suhe netopalk vs elamispindade käibed on ajaloolisest keskmisest kõrgemal. 

Tallinna elanike arvu kasv on olnud oluline tegur, mis hoiab Tallinna kinnisvaraturgu aktiivsena, aga praegu on see pöördunud ja elanike arv  hoopis väheneb. 

Intressid

Laenude intressimäär on langenud sedavõrd, et reaalintressimäär (intressimäär miinus tarbijahinnaindeks) on läinud miinusesse. 

Intresside ja inflatsiooni teema on müsteerium. Üldine arvamus on endiselt, et intressimäärad võiksid soodsaks jääda veel tükiks ajaks. 

Laenud

Väljaantud laenude käive on suur. Tehingute arvu kasv on siiski pidurdunud, mis viitab sellel, et laenukäibe kasv võiks samuti mõne aja möödudes väheneda. 

Eluasemelaenude pikkus veidi suureneb. 

Laenude teenindamised on väga head. Isegi koroonapauk ei tekitanud laenude tagasimaksmistel probleeme, halvaks läinud laenude maht jätkuvalt väheneb. 

Korterite tehingute arv

Korteri tehingute arv Tallinnas nii märtsis kui aprillis oli üle 1000 tehingu. Sarnast mahtu nägime viimati 2007.aastal. Augusti tehingute arv oli 717. Mõne võrra oleme tulnud allapoole, aga ajalooline kuu keskmine on 640 tehingut, seega oleme jätkuvalt oluliselt kõrgemal tasemel. 

Korterite hinnad

2009.aastast alates on läinud kinnisvara hind sirgjoonieliselt ülespoole. Aeg on ka kõik valed ostud õigeks teinud. 

Kas hinnad lähevad liiga kiiresti üles? Kinnisvara kättesaadavuse vähenemine on pikaajaline trend. 

Palgad on läinud küll üles, aga kinnisvara hinnad on läinud veel rohkem üles. Sellel aastal on olnud tõeline hinnaralli. 

Turg on väga aktiivne, Tõnu prognoosib, et turg on rahunemas, aga jääb jätkuvalt aktiivseks. 

Kogupakkumine on defitsiidis. Kui uusi kortereid on raske arendada, siis uute korterite ostjad ei pane vanu kortereid müüki, mis tekitab omakorda olukorra, kus pakkumine jääb nõudlusele alla ka kasutatud korterite osas.

Oluline on ka see, et ostujõud väheneb tänu hindade tõusule ja seda igas segmendis.

Eelmine aasta uute korterite pakkumise m2 hind oli ca 3000 eurot, hetkel oleme 10% kõrgemal. 

Hinnatõus on kiirenenud, mida hoogustab ka ehitushindade kasv.

Pakkumiste maht

Kinnisvaraturu pudelikaelad: 

  1. Ehituse hinnad on kallid, 
  2. Krundid on kallid, uusi projekte osta ei ole otstarbekas. 
  3. Bürokraatia.

Hetkel on 2100-2200 korterit pakkumises ning tehingute arv peab mingi hetk alla tulema, sest müügipakkumist ei ole piisavalt. 

Potentsiaali on, sest ehituslubasid on. Aga kuna ehitushinnad on kõrged ja nende kasv prognoosimatu, siis ettemüüke on arendajatel raske teha. Ehituse hinnatõusu tuleb arvestada korteri hindadesse sisse.  Kas ostjad neelavad kõrgemad hinnad alla või mitte?

Üüriturg

Üürituru pakkumisi, mida oli varemalt 2000 kandis, kasvas koroona ajal üle 3000. Pakkumiste arv, mis oli aasta alguses, on tulnud allapoole kolmandiku võrra. Aktiivsete  kuulutuste arv kevadel oli 1800-1900, hetkel on ca 1000 pakkumist. See tähendab omakorda seda, et üürihindadel on võimalus üles tulla. 

Pakkumisi jääb vähemaks kõikides piirkondades sõltumata tubade arvust. 

Uutesse üüriinvesteeringutesse sisenemise teeb keeruliseks kinnisvarahinna kallinemine ja väiksem üürivoog. 

Hoolimata mõnest pärssivast tegurist majanduskeskkond siiski soosib kinnisvarainvesteeringuid: 

  1. On inflatsiooniline keskkond
  2. Turul on vaba raha, mis otsib kohta investeeringuks
  3. Palgad kasvavad
  4. Tööhõive suureneb

Kokkuvõttes

Kinnisvaraturg on liikumas tasakaalu suunas.

Uute korterite defitsiit jätkub. Vajadus on ostjate näol olemas, murekoht on ehituse hind. Üüriturg institutsionaliseerub, sest suurtel tegijatel on eelis. 

Üüritootlus on paranemas, aga ei pruugi taastuda koroonaeelsele ajale.

Elamispindade turul on jätkuvalt buum.

Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel

Uus vs vana üürikinnisvara

Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust

Rohkem kinnisvaraartikleid loe minu blogist.